Search

Archives

Pages

Op mijn desktop:

Suggesties, commentaar, ... (klik of schrijf zelf:)e-mail webgang
Laatste titels:

Beginnen programmeren (op Linux)

WebGang blog ** February 9th, 2025 by wim.webgang **

Bij het beginnen met programmeren zoek je een programmeertaal en -omgeving waarmee je gemakkelijk onmiddellijk aan de slag kan om werkende programma’s te maken, en waarover je liefst veel documentatie en voorbeelden van vindt. Er wordt dikwijls gekeken naar Python, en voorbijgegaan aan Gambas. Die laatste is nieuwer, er is weinig over gepubliceerd, maar heeft een geweldige programmeeromgeving om in te werken. Eens Gambas3 geïnstalleerd heb je met een paar kliks je “Hello world” draaien:

Hello World
(Desktop)

- File, new project. Kies bv “Graphical Application” en geef een naam (kijk welke directory je gaat gebruiken). Create.
- Je krijgt een leeg venster (Form) om objecten op te zetten; kies onderaan een “TextLabel” (symbool: A), zet het op de “Form” door een klik en dan te “trekken” om de grootte aan te geven.
(TextLabel1 is geselecteerd)
- klik in de rechtse kolom op de eigenschap “Text” en vul daarnaast in “Hello World”.

Klaar.

Klik “run” in het menu (pijltje “>”)

Je kan programma’s maken die een databank aanspreken, foto’s maken, muziek spelen, …

Bij het vergelijken met andere programmeertalen/omgevingen wordt bv gezegd:
- De IDE werkt goed
- Help functie werkt goed
- Programma’s draaien snel (zie ook de JIT compiler)
- Verwarrende gebruik van naam/titel: project naam = naam van de file/directory, titel kan wat meer fantasie hebben.
- verborgen broncode bestanden in .src directory: tja, waarom is dat nodig? Misschien om te vermijden dat je per vergissing die gaat openen met een andere editor die de syntax zou kunnen veranderen? Persoonlijk vindt ik het ook niet nodig om daar een “hidden directory” van te maken.
- settings: zeer handig systeem, ook unix-stijl, maar je moet het weten; de instellingen worden bewaard in “~/.config/gambas3“, zowel die van de gambas IDE als die van je eigen programma’s, onder de programmanaam.conf dan.
- er zijn een hoop voorbeeldprogramma’s, die je online kan afhalen (“softwarefarm” zelfs vanuit de IDE).
- andere locaties: “~/.local/share/gambas3″ voor gambas packages, als je zelf libraries maakt: “.local/share/gambas3/lib/”; zelf libraries maken is niet moeilijk, maar waarschijnlijk niet waar je mee begint.
- er is nog weinig over gepubliceerd, belangrijkste zijn de levendige community met een interessante mailinglist en de documentatiesite, en een paar websites over gambas.

Hello World
als script (CLI) is nog eenvoudiger:

- File, new project. Kies bv “Command-line Application” en geef een naam bv HelloWorldCLI (kijk welke directory je gaat gebruiken). Create.
- Je krijgt een leeg venster om in te werken; Links zie je onder “Sources” al een “Main” staan. Klik daarop om die te openen

Klaar! Want, verrassing: de code staat er al, een Public Sub Main() met Print "Hello World” erin en afgesloten met End.

Druk gewoon op start om uit te voeren!

Je kan hiermee command line (CLI) programma’s maken, en een script om op te nemen in je cronjobs, enz.

Lift ^ | Lift v | Comments Off

Comments are closed.