Search

Archives

Pages

Op mijn desktop:

Suggesties, commentaar, ... (klik of schrijf zelf:)e-mail webgang
Laatste titels:

20 jaar OpenDocuments

Uitzending do 18:00 ** May 8th, 2025 by wim.webgang **

Wat we vorige week op 1 mei nog vergeten te vieren zijn: Open Document formaat is 20 jaar geworden.
De OASIS standaardorganisatie erkende twintig jaar geleden het document formaat van de StarOffice code van de staroffice software van Sun. De standaard was gebaseerd op XML, en werd een alternatief voor de gesloten documentformaten van softwarebedrijven als Microsoft. Het was een bevrijding voor gewone gebruikers en bedrijven, die nu gegarandeerd hun documenten altijd konden blijven openen, lezen, en aanpassen, zonder vast te zitten aan het betalen van softwarelicenties bij elke computerwissel of softwareupgrade. Verschillende overheden hebben de standaard ook ingevoerd. De software OpenOffice en LibreOffice gebruiken het beiden als documentstandaard, en zowat alle kantoorsoftware kan de documenten lezen. Ook voor overheden is het immers belangrijk om redelijk onafhankelijk gegarandeerd de eigen documenten te kunnen blijven lezen. Dat mag niet afhankelijk zijn van 1 Amerikaanse softwareleverancier.

Microsoft zag de bui hangen en ging in de tegenaanval door een eigen zogenaamd open standaard te maken, maar één die ze wel zelf controleren. En om wat verwarring te zaaien gaven ze hun standaard ook een naam met “open” er in.

Vandaag 8 mei verscheen een aankondiging op de site van de document foundation
https://blog.documentfoundation.org/ die de neiuwe versie van LibreOffice aankondigt: versie 24.8.7.
Ik was zelf verwonderd om een versie 24 zien aangekondigd worden terwijl ik zelf nog met versie 7 werk, sta ik dan zo ver achter? Neen, de versienummering van LibreOffice is veranderd naar het systeem dat begint met een jaargetal, hier 24. Het is een upgrade van LibreOffice versie 8.
Ondertussen is er ook al een versie met de prefix van 2025, nl 25.2 is de huidige officiële versie, met als subversie 25.2.3.

In tegenstelling tot sommige commerciële softwarebedrijven kan je lang je bestaande LibreOffice blijven gebruiken, bv de 24 reeks, en wordt je niet gedwongen naar een nieuwere versie 25- te upgraden. Van die komen dan nog altijd kleine correcties uit die je kan toepassen als kleine upgrades aan je bestaande software. Ook tussen de versies wordt het leven je niet moeilijk gemaakt, en blijft de software lang compatibel. Bovendien komt ze uit voor zowat alle platformen en computersystemen die bestaan; Alle Linuxen, Apple MacOS, iOS, Android, Windows, enz. Het grappige is dat je zelfs op oudere systemen die niet meer door de oorspronkelijke leverancier ondersteund worden, toch )nog een upgrade krijgt van je LibreOffice (bv Windows.

Voor ondersteuning bestaan er zowel online platformen met vrijwilligers, als professionele ondersteuning voor bedrijven door bedrijven.
Niet alleen de software is open source, maar ook de documentatie is onder vrije licenties te vinden en af te halen op internet.
De jaarlijkse LibreOffice conferentie ging vorig jaar door in Luxemburg, maar je kan ze bv ook vinden op het jaarlijkse FOSDEM in Brussel.

https://www.libreoffice.org/download

https://books.libreoffice.org/

Lift ^ | Lift v | Comments Off

Comments are closed.